İletişim: info@hotelmation.com

TURİZMDE İŞKUR DESTEĞİ İÇİN USULSÜZLÜK İDDİASI

Turizm sektörüne getirilen İŞKUR desteğinden yararlanmak için kimi firmaların personelini turizm şirketine kaydırdığı belirtiliyor.
Turizm sektörüne getirilen İŞKUR desteğini alabilmek için bazı holdinglerin haklarının çok üzerinde istihdam teşviki almak için, yüzlerce çalışanını turizme kayıtlı gösterdiği ileri sürüldü.
Sabah gazetesinin oraya attığı iddiaya göre, zor günler yaşayan turizm sektörüne destek için açıklanan teşvik paketleri daha imzaları kurumadan yolsuzluk ve usulsüzlüklere sahne oldu.
Sabah gazetesinin Metin Can imzalı konuyla ilgili haberi şöyle: 
Turizmdeki istihdamı korumak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından özel olarak çıkarılan İŞKUR İşbaşı Eğitim Paketi’nde, milyonlarca dolarlık usulsüzlük yapıldığı tespit edildi.
Vurgun nasıl işledi?
Teşvikli istihdamdaki vurgun çarkının ise şu şekilde işlediği öğrenildi: 12 Nisan’da hayata geçirilen teşvik uygulaması otellerdeki çalışan sayısının yüzde 10’unu geçmemek şartıyla İŞKUR tarafından istihdam desteği verilmesini kapsıyor. Antalya ve Muğla’da 44 bin 753 kişinin faydalanmasının planlandığı program için de yaklaşık 260 milyon TL’lik kaynak ayrıldı. Destek, sektörde çalışanların yaklaşık 5’te 1’ini kapsaması açısından büyük önem taşıyordu.
Ancak iddiaya göre aralarında büyük holdinglerin de bulunduğu bazı şirketler hülle gibi bazı yöntemler kullanarak haklarının çok üzerinde teşvikli istihdam sağladı. Kimileri yüzlerce çalışanı bir gecede farklı şirketlerin üzerine kaydırarak kota aldı, hatta bazı büyük grupların sektör dışındaki firmalarını da buna alet ettiği öğrenildi. Daha fazla kota almak için tekstil işçileri bile turizm şirketlerine kayıtlıymış gibi gösterildi.
İnceleme başlatıldı
Her bir otel için yüzde 10 olan istihdam destek kotası, uyanık işletmecilerin otellerinde yüzde 65’lere kadar çıktı. 44 binden fazla kişiyi kapsayan teşvik uygulamasında kota doldu. Antalya SGK’da detaylı bir inceleme başlatıldı
Masrafı İŞKUR karşılıyor
Antalya ve Muğla’da konaklama faaliyeti yürüten işletmeleri kapsayan uygulama, turizmci açısından büyük önem taşıyor. Teşvik kapsamında 2015’te 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kalifiye ve eğitimli turizm çalışanının istihdamı durumunda sigorta primleri ve ücretleri İŞKUR tarafından karşılanıyor.
Ancak her şirket bu avantajdan mevcut istihdamının yüzde 10’u kadar yararlanıyor. Pakette yabancı çalışanların prim yükünün düşürülmesinden denkleştirme uygulamasına, yabancı dil bilen personel alınarak Türkiye’ye gelen turiste danışmanlık vermesinden eğitim desteğine kadar birçok farklı teşvik de yer alıyor.
İstismar edildi 
Bazı otel gruplarının İŞKUR desteğini istismar ettiğini belirten Titanic Otelleri Finans Koordinatörü Melik Yetim, “Birçok şirket usulsüz yönteme girişerek hakkının çok çok üzerinde istihdam sağladı. Bu istismarı yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmalı” dedi.

turizm-haberi

İş Arayanlar

Meslekler